Qwerty zapsal 1.12.2007: Ze strany provozovatele serverů služby ICQ došlo k zásadní změně (podle mne k lepšímu) - v platnost vešla zamýšlená restrikce autorizací kontaktů. Pokud vidíte své přátele jako offline, zde je řešení.

V rámci zachování soukromí byla při návrhu protokolu ICQ zabudována možnost takzvaných autorizací. Pokud tedy chcete mít vládu nad tím, kdo si vás přidá do svého seznamu, můžete si vynutit, aby vás o to takový člověk požádal. Pokud uznáte za vhodné, požadavek schválíte a od toho okamžiku už může protější strana sledovat, v jakém se právě nacházíte stavu. Pokud autorizační žádost zamítnete nebo nevyřídíte, uvidí vás protější strana stále jako Offline. Už vám to něco připomíná?

Protokol byl ovšem až doposud benevolentní a zrovna Miranda této benevolence využívala - bylo možné přidávat kontakty do seznamu i bez žádostí o autorizaci. Několik let jsme si tedy plnili svůj seznam kontaktů a sledovali jsme své přátele přicházet, odcházet, nakecali jsme spoustu hodin (ano, i my :) Nedávno však provozovatel služeb řekl "A dost!" a zpřísnil pravidla (a tak to má být).

Nyní tedy u koho nemáte vyřízenou autorizaci a on jí požaduje, toho nejste schopni vidět přicházet a odcházet.

Řešení: ano, skutečně, je potřeba požádat všechny své dosavadní kontakty o autorizaci (když to vyžadují).

Postup: na každý kontakt, který to vyžaduje, klepněte v seznamu pravým tlačítkem myši a zvolte "Požádat o autorizaci". Vepište pokorný slovní požadavek a odešlete. Pokud protilehlá strana schválí, bude u ní vše v pořádku. Opakujte u všech položek.

Zjednodušení: celý proces si lze usnadnit za pomoci doplňku Authorisation State, který zjistí, jestli existuje u kontaktu položka "Požádat o autorizaci" a zohlední tuto možnost vizuálně - přidá ke kontaktu puntík:
  • Pokud vám zbývá kontakt požádat, je u něj červený puntík.
  • Požádal-li vás kontakt a vy jste mu autorizaci doposud neschválili, je u něj zelený puntík.
  • Pokud není vyřízeno ani jedno, jsou puntíky zobrazeny oba
  • Pokud je vše vyřízeno a už není zapotřebí žádné akce, není puntík žádný
Upozornění: tento doplněk sám o sobě nevyřizuje autorizace. Pouze zobrazuje stav. Ke svému běhu potřebuje některý z pokročilejších seznamů kontaktů: clist_modern, clist_nicer anebo clist_mw. Pokud používáte clist_classic, neuvidíte žádný puntík.


Copyright (c) 2006-2009 Qwerty a Vít Šindlář